img

Имате роднини, починали или болни от рак? Професор обясни как да разберете заплашва ли ви наследствена онкология

/
/
/
1615 Views

Признанието на Анджелина Джоли, че е отстранила млечните си жлези поради високия риск от развитие на рак на гърдата, предизвика истински шок по целия свят. Но решението й беше напълно оправдано – страшната болест вече беше отнела живота на много от близките ѝ.

Темата за превенцията и диагностицирането на рака е от значение за всички хора по наше време. Но особено често тя тревожи онези, чиито близки хора вече са се сблъсквали с това нещастие.

Не е тайна, че онкологичните заболявания могат да бъдат наследствени. И често животът на много от порасналите деца се превръща в панически страх от очакването на тревожните  симптоми като при „баща ми или майка ми“.

Експертът проф. Леонид Борисович Гинзбург, хирург-онколог от най-високата категория, обяснява пред wday, кога има сериозни причини за тревога и с помощта на какви изследвания е възможно да се оцени риска от развитие на наследствени онкологични заболявания.

1. Истинският наследствен рак или, по-правилно, генетично предразположен рак, представлява само 4-7% от всички случаи на рак. Повече от 90% от останалите пациенти развиват така наречения спорадичен рак, който не е пряко свързан с генетиката, а причината за развитието на тумора са други, които могат да бъдат разделени на три големи групи.

Първата група е свързана с начина на живот, който водим, как работим, колко време почиваме и спим, кога ставаме родители, кога се женим или омъжваме. Както един стар професор казва: „Най-добрият начин да се предотврати рака на гърдата е жената да се омъжи навреме и да има две деца“.

Втората се отнася до природата на храната. Например в Китай честотата на рак на дебелото черво е 10 пъти по-малка, отколкото в Русия или в други европейски страни, поради диета богата на фибри (зърнени храни, пълнозърнест хляб, семена, зеленчуци, плодове) и сравнително рядка консумация на месо.

Третата група са канцерогенните фактори (никотин, катран, прах, излагане на слънце, химически реагенти, например перилни препарат, азбестов прах).

Тези три споменати по-горе групи включват приблизително по 30% от всички случаи на онкологични заболявания. Така, че най-често всичко зависи от самите нас!

2. Наследственият рак, който, припомням, представлява само 4-7% от случаите на онкологични заболявания, може да се заподозре, въз основа на данни, че в семейството, при близки роднини ракът се е появил преди 45-годишна възраст или имало няколко различни злокачествени тумора, например рак на дебелото черво, рак на стомаха, на млечната жлеза или яйчниците. А също така и ако туморът поразявал два органа наведнъж. Т.е. туморът по едно и също време или с разлика от няколко години се е развива в двете части на белия дроб или двата бъбрека.

Друг немаловажен аспект, който може да говори за висок риск, е, ако в семейството у роднините  по една линия е имало няколко случая на рак на един и същ орган –  например, майка, баба и сестра са страдали от рак на гърдата.

Също така, някои форми на рак показват вероятността от наследствен рак в дадено семейство. Идентифицирането на така наречения „три пъти негативен рак на гърдата“ дори при една жена показва възможността за наследствени заболявания.

3. Във всички случай си струва да разговаряте с лекаря за това дали има риск този рак да е наследствен и дали е добре да проведете генетично изследване. При наличието на тези фактори може да се препоръча скринингово генетично изследване на кръвта за определена мутация.

Но това изследване не си струва да се прави на всички подред тъй като е нецелесъобразно заради ниската вероятност за наследствен рак и сравнително високите разходи.

Откриването на мутация не винаги показва 100-процентова вероятност за развитие на злокачествено новообазувание, но рискът от него се увеличава стократно – от 20 до 99% в зависимост от типа на установените генни мутации.

4. Особено популярна и често срещана днес е дефиницията на мутация в гена BRSA, или така наречения Джоли-ген, при подозрения за рак на гърдата и яйчника. В този случай на жените се препоръчва внимателно наблюдедие и дори профилактично подкожната мастектомия и овариектомия (хирургично отстраняване на млечните жлези и яйчниците).

Генът на APS се определя при рак на дебелото черво, а CDH1 при рак на стомаха. По-честата поява на рак в едно семейство може да се обясни не само с наследствени фактори, но и с особеностите на начина на живот, храненето или действието на канцерогенните фактори в това семейство.

Например, ако майката и татко пушат и развият рак на белите дробове, вероятността от развиване на злокачествени новообразувания в белите дробове на техните деца с тютюнопушене ще бъде много по-висока. И това се дължи на общия канцерогенен ефект на тютюневия катран, а не на наследствеността.

В семейство, където три пъти дневно консумират мазнини, пържено месо, пушено месо, бързо хранене и ядат малко зеленчуци и плодове, рискът от развитие на рак на дебелото черво е няколко пъти по-висок, отколкото когато домакинята приготвя зеленчукови салати, рибни ястия и слага на масата млечно-кисели продукти, зеленчуци и плодове.

В семейство, където личният живот на майката не е щастлив, а единствената дъщеря също не се омъжила и не е родила, рискът от развитие на рак на репродуктивната система: рак на яйчниците, гърдата, матката е по-висок, отколкото в семейството, където има щастлив сексуален живот и две или три деца.

Това се дължи и на наследственост, както и факта, че хормони раждат и кърмят жени с нормална сексуална живот е много по-балансиран и намалява риска от туморни мутации и наличието на хронични заболявания на женските полови органи (например мастит), които са един от факторите, риск от развитие на рак на гърдата.

5. За ранна диагностика на рака, най-напред се препоръчва банален професионален преглед, който ще помогне за откриването на повече от 80% от онкологичните заболявания на ранен етап. Ежегодна флоурография, а по-добре рентгенография на гръден кош (повече информация при по-малко излагане на радиация), УЗИ на коремната област, на гърдата, на таза, прегледи от хирург, гинеколог, стоматолог, определяне на туморни маркери при хората на възраст над 45 години, мамография, обикновени анализи на кръв и урина, а ако има някакви оплаквания, ендоскопското изследване на дебелото черво и стомаха. Всичко това позволява разкриването на 80% от всички онкологични заболявания на ранен етап.

При висок риск от развитие на рак се препоръчва определени изследвания да се извършват по-често. Например, при рак на дебелото черво в семейството и особено за наследствен рак или полипоза на дебелото черво, се препоръчва годишна фиброколоноскопия. При някои видове гастрит при пациенти на възраст над 45 години – годишна фигогастроскопия.

Искам отново да напомня, че лекарите не препоръчват определянето на генни мутации на всички пациенти, чиито близки са имали тумори на тези органи, а само ако има признаци на наследствен рак, описан по-горе.

Останалите пациенти е по-добре да си харчат парите и времето за редовни и пълни онкологични прегледи./zdrave.to

Коментирай чрез Фейсбук
Сподели новината

Публикувай коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

It is main inner container footer text
Следете ни във Facebook