Как приготвят мусака по света
Кулинарията е експлозия от вкусове, получени през историята на държавите, които познаваме днес. Всяка общност има своите традиционни рецепти, които са плод на религиозни, географски и културни особености.
Мусаката е едно от най-екзотичните ястия, съчетаващи месо и зеленчуци. Името на ястието идва от арабската дума „мусакка“ или „мусака“, което означава „овлажнявам“, като съвременното тълкуване е, че става въпрос за овлажняването на каймата от добавения доматен сок. През времето мусаката се появява в редица интерпретации по света, но оригиналната рецепта е с гръцки корени.
Ето как приготвят мусаката по света:
Българска мусака
Българската мусака е едно от най-проучите и вкусни български ястия. Рецептата за нея се предава през поколенията, като основният акцент в рецептата са картофите. Традиционната българска мусака обикновено се приготвя с кайма (обикновено говежда), нарязани картофи, яйца и подправки. Освен плънката от картоф и кайма, се приготвя и заливка от яйца.
Вариантите на българската мусака се различават от регион на регион и от семейство на семейство, но основната концепция е подобна. Българска нотка към мусаката е и киселото мляко, което служи за гарнитура към ястието.
Гръцка мусака
Мусаката е традиционно гръцко ястие, което напомня за лазурните брегове и сини води на страната. Уникалната оригинална рецепта на мусаката е кайма, сос Бешамел и резени патладжани. В традиционната рецепта картофите не участват. За соса с кайма се използва говеждо или агнешко месо, макар че в някои места в Гърция се използва и телешка кайма.
Гръцкият почерк в мусаката се изразява с добавянето на риган, канела и магданоз, които подчертават аромата и вкуса на ястието. Патладжанът в мусаката обикновено се приготвя на фурна или тиган. За неговото правилно приготвяне се добавя голямо количество мазнина. За соса Бешамел гърците използват яйца, кисело мляко и индийско орехче. Готовите комбинирани продукти се поставят в съд за печене, като сосът се нанася отгоре.
Турска мусака
Мусаката е ястие, което се внедрява и в турската кулинария. Турската мусака се приготвя с тиквички, домати, патладжани и моркови. Характерното за ястието е, че в Турция то се приготвя с много подправки, за да се получи комбинация от свежи вкусове. Схемата на приготвяне е идентична – запържване на каймата и зеленчуците, приготвяне на заливка и изпичане.
При турската мусака познатият сос Бешамел се разнообразява, като към него се добавят сирене и кашкавал. След това той се добавя към смесените продукти в съда за изпичане.
Сръбска мусака
Мусаката е балканско ястие, затова се предлага широко и в Сърбия. Сърбската мусака е храна, която обикновено се сервира като основно ястие и е популярна в семействата поради своя вкус и плътност. Характерното използване на картофи и яйца я прави уникална и любима в сръбската кулинария.
Една от основните характеристики на мусаката в Сърбия е използването на картофи като основен съставен елемент. Също както при българската интерпретация, в сръбската мусака се включва запържена кайма от говеждо или свинско. Специфичното при мусаката в Сърбия е, че може да се поднася с настъргано сирене.
Ливанска мусака
Ливанската кухня е богата на вкусове, като мусаката е част от нея в продължение на векове. Въпреки че точният произход на мусаката в Ливан не е ясен, това ястие е част от традиционната арабска и близкоизточна кухня и е включено в множество кулинарни традиции в региона.
Вариантите на мусаката в Ливан могат да бъдат вегетариански или с месо. Стандартно ливанската мусака се нарича магмур – тя се приготвя с нахут, домати, патладжан, чесън. Ястието се сервира охладено и се консумира с пита хляб.