Как да разберем, че накладките са износени?
Изправността на спирачната система е от ключово значение при правилното управление на автомобила. В нейната основа предимно стоят дисковете и спирачните накладки. Когато феродовото покритие започне да се износва постепенно се увеличава времето за спиране. Какви са симптомите при пълното им износване и как да ги свалите за смяна с нови, споделят от онлайн магазин TopCar.
Странични шумове при натискане на спирачка
Спирачните накладки са притискащите дисковете елементи. Чрез високото триене и отделяне на топлина отнемат инерцията на движещия се автомобил. Задействат се при натискане на педала за спирачките. Благодарение на покритието им от феродо, триенето се увеличава, а спирачният път намалява. С времето, при износване, то изтънява. Ако продължите да карате ще се стигне до критично износване и до “оголване” на металните елементи. При натискане на педала ще стържат в дисковете, ще се появи шум и скърцане, а с това и проблеми със спирането.
На всеки диск са по две спирачни накладки – в предната и задната му част. При нужда от спиране, водачът натиска педала на спирачката и ги задейства. При работата им се приближават един към друг, до точка на силно пристягане на диска и частичното забавяне или пълно спиране на автомобила. Времето за триене се определя от продължителността на натиснатия педал. Когато той бъде отпуснат се освобождава и движението на колелата.
Времето за смяна на спирачните накладки зависи от интензивността, с която водачът използва спирачките. При агресивно каране, то намалява два пъти. При нормално градско шофиране, подмяната се извършва на около 30-35 хил. километра и повече. От онлайн магазин TopCar обръщат внимание на нуждата от периодична визуална проверка на състоянието.
Как да свалим накладките
Свалянето се извършва самостоятелно или в специализиран сервиз. Процесът не е сложен, но ако липсват нужните знания и опит се препоръчва посещението в сервиз. Свалянето протича в следната последователност:
- колата се поставя на равна повърхност и се добавят клинове, блокиращи колелата на превозното средство. Автомобилът се повдига с крик;
- развива се капачката на резервоара за течността, за да се изпусне налягането в системата;
- развийте защитния капак, а при наличие на фиксиращи скоби ги махнете. Ако е предвиден сензор за износването, изключете го;
- с дебела права отвертка отстранете износените спирачни накладки;
- почистете добре местата около тях и монтирайте в обратния ред новите авточасти.
От TopCar съветват да не позволявате попадане на масло върху новомонтираните компоненти, което ще влоши възможностите за спиране.